Sep 9, 2011

Byt, či nie byt... to bola otázka...

Otázka, ktorá nemala jednoduchú odpoveď, ako to už býva pri netradičných otázkach (okrem niektorých "áno" a "nie", povedzme si na rovinu:). Byt či nie byt je otázka v Bratislave veľmi chúlostivá. Nedávno som začula, že vraj sú u nás ceny nájmov za bývanie druhé najvyššie v Európe. Len i ten štandard by sa zišlo pridať k tomu nášmu. Akokoľvek to už je, veci sú ako sú a my sme sa napokon podvolili. Reálnej realite. Realitkám.

I keď doposiaľ nechápem za čo platíme (v lepšom prípade trocha i majiteľ), keď si majiteľ bytu môže rovno vybrať spomedzi zopár ľudí a rovno sa rozhodne, či mu niekto je alebo nie je sympatický. Takto to ide cez ďalšieho človeka, ktorý v podstate iba dvíha telefón (alebo i nie, ako sme sa s mojím Milým presvedčili viackrát) a občas Vám ukáže byt vtedy, keď majiteľ nie je doma a nemôže. Akokoľvek. Svet realít je Vám strašne zaujímavý fenomén. Raz sa doň dostanete a je neskutočne ťažké naučiť sa v ňom plávať.

Veď sme ani neplávali, spočiatku sme sa skôr topili. Obvolávali sme všetkých známych (VĎAKA za trpezlivosť), na nete sme niekoľkokrát denne hľadali stránky, kde sa čo najrýchlejšie aktualizujú nové byty (to už bolo štádium, keď sme pochopili, že inzerovaný byt z predvčerajška pravdepodobne nie je voľný), hľadali sme možnosti intrákovsko-študentsko-výhodné a bavili sme sa o tom, čo chceme, kde sú priority, čo ešte áno a čo už nie. I tie sa však pod ťarchou realít menili každým dňom a môžem vyhlásiť, že sa vyjasnili až v deň pred pozretím si posledného bytu, toho víťazného, toho nášho, v deň, kedy sme si povedali, že je už dňom posledným, lebo nevládzeme.

Aby bolo jasné, naše čakanie a hľadanie napokon stálo za to. Ale odporúčam, poučte sa z našich skúseností. Takže, nenaťahujme. Vyjasnenie si lokality je veľmi dôležitá vec. Spätne si uvedomujem, že nám naše razantno-mladícke odmietnutie niektorých lokalít v Ba značne pomohlo pri hľadaní (i keď sme sa po mesiaci nespania a obhliadok ocitli v istom momente v Lamači len preto, že sme si mysleli, že ten druhý tam chcel ísť a "že teda dobre").

Cena je samozrejme dôležitá, ale musím povedať, že ešte stále platí, že my sa prispôsobujeme realitkám, nie oni realite. (Kiež by mi pani profesorka poradila, ako mám meniť spoločnosť v takomto prípade.) My sme spočiatku hľadali podľa ceny. Len i tá časom stúpala, rovnomerne s pocitom zúfalstva zo zničených bytov. Ale to nič. Skončili sme tesne pod stropom a to sa ráta. Podstatné je nevzdávať sa a vydržať, i keď to už máte chuť vzdať. Cena je dôležitá, lokalita a stav bytu tiež. Tieto tri veci treba mať na pamäti.

Čo bol pre nás zaujímavý poznatok a poučenie do života, ani by ste neverili, nakoľko je dôležitý realiťák, ktorému voláte, resp. pocit, ktorý z neho máte. Pozorne si všímajte v telefóne, či vie, o čom hovoríte hneď alebo to musí hľadať, či nie je roztržitý, či Vám nepripadá prostoreký a iné prídavné mená a vlastnosti. Je možné, že sa Vám totiž intuícia vyplatí a neskončíte tak, že Vy si vezmete voľno z práce a realiťák sa neuráči dostaviť sa na obhliadku, pre istotu si tiež vypne oba mobily. V tom lepšom prípade aspoň viete, aké je číslo domu a niekde navôkol čaká majiteľ, ktorý Vás vezme dnu, v tom horšom... veď si viete predstaviť.

Taktiež sa Vám môže stať, že Vám niekto vyfúkne byt spred nosa a to neprešlo ani 24 hodín a vy ste boli "prví na zozname". To je najčastejšia varianta "happy-endu", ktorý sa neudeje, lebo vy očakávate korektný prístup. Preto, ak náhodou či záhadou, alebo jasným a expresným darom "od NEHO" nájdete byt, ktorý sa Vám celkom pozdáva, dlho neváhajte. Vezmú Vám ho takí, ako my dnes, poučení Bratislavskými realiťákmi a skúsenosťami s hľadaním bytov, ktorí povedali "SVOJE ÁNO" po minúte a pol trvania obhliadky. Realiťáčke, o ktorej sme ani nestihli zistiť, do akej kategórie patrí. Pre nás ostáva zatiaľ v škatuľke "zošokovaná" a to stačí.

Taká je totiž Bratislavská realita.

Ber alebo neber,
Hop alebo trop,
Áno alebo nie.

Ach. Stačilo špekulovania.
Oddnes platí realita ÁNO.
Budeme bývať.


1 comment:

  1. takže ste nakoniec kde zakotvili? :)
    prajem vám, aby ste si ten bytík užili :)

    ReplyDelete